Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Proč bych na to proboha koukal? Romance mě nebaví, navíc tato staví na odiv svoji „průměrnost“ a to, že se tam neděje nic zvláštního. Normální lidi jsem rozkoukal vlastně nadvakrát. Poprvé jsem seriál odložil asi po dvaceti minutách s tím, že se tam opravdu nic neděje, a celé dílo, které kritická obec tak chválí, má svoji oporu hlavně v nešťastně zamilovaných studentkách filmové vědy. Podruhé jsem nicméně přežil první díl a už jsem nepřestal.
"Normální lidé" své pověsti dostojí jen zčásti. Nedá se říci, že by romance, kterou tu vidíme, byla z těch nejprůměrnějších na světě a to jak po vztahové stránce, tak po stránce preferencí v sexuálním životě hlavní dvojice. Ta unikátní obyčejnost je zakleta v tom, jak skvěle odpozorovaná tu jsou všední rozhodnutí, jež se pro jednu stranu vztahu nezdají být důležité a u té druhé naopak mohou zadělat na životní změnu. V tom, jak se tu prezentují detaily, malé zamlčování a polopravdy, které jsou součástí každého partnerství, jsou "Normální lidé" tak ryzí a pravdiví, že to zaujme i nefanoušky žánru. Navíc si jsem jist, že v tom každý najde něco povědomého. Nejde přitom o nějaké pletichaření nebo výstavu sladkobolných momentů.
Děj začíná na irské střední škole v maloměstě. Connell je hráč galského fotbalu se zájmem o literaturu, jehož matka si přivydělává poklízením v rezidenci bohaté rodiny. Z této rodiny je Marianne, chytrá uzavřená šprtka, co si svou arogancí zavírá cestu k jakémukoliv přátelství. Právě tady začíná vztah, který sledujeme. Na vysoké škole v Dublinu se karty obrací. Connel, přivyklý maloměstské džungli, je na univerzitě ve velkém městě trochu ztracen a naopak Marianne rozkvete.
Vše se stále točí kolem vztahu, který hodil svoji první jiskru na střední škole a má svá temná i světlá místa. Hlavní dvojici přicházejí do života další lidé a seriál začíná nabírat formu časosběru, jenž zachycuje jednotlivosti z emočního labyrintu páru. Dělá to ale tak šikovně, že vždy celkem přesně víte, kdo se jak cítí a kde se staly chyby, které možná sami znáte ze své zkušenosti. Mnoho silných okamžiků pramení právě z toho, že tu tvůrci v plné nahotě ukazují malé okamžiky, jež mají pro oba hlavní protagonisty obrovské důsledky. Současně se nesnaží děj zbytečně dramatizovat nebo přikrášlovat.
Přidejte solidní režijní vedení, typově výtečně obsazené hlavní herce, hudbu, která jemně podporuje důležité okamžiky, a máte jednoho z kandidátů na seriál roku. Samostatnou kapitolou je pak předloha pro seriál. Teprve druhá kniha, kterou napsala mladá autorka Sally Rooney, už stačila nasbírat hned několik prestižních ocenění. Mimo jiné ji Guardian zařadil mezi sto nejlepších knih dvacátého prvního století.
"Normální lidé" dokazují, že i velmi obyčejné téma lze filmově zpracovat velmi přitažlivě. Stačí k tomu jen skvělá předloha a herci, kteří jsou uvěřitelní i v těch nejvypjatějších chvílích. Celku velmi pomáhá půlhodinová stopáž jednotlivých dílů, díky čemuž seriál neztrácí tempo. Ve světě dramatů, které se točí kolem romantických vztahů, jsem za poslední rok neviděl nic, co by bylo tak přirozené, obyčejné a přitom skvěle fungující a přitažlivé.
Ve světě dramatů, které se točí kolem romantických vztahů, jsem za poslední rok neviděl nic, co by bylo tak přirozené, obyčejné a přitom skvěle fungující a přitažlivé.
7,5 / 10
DALŠÍ INFORMACE
Velká Británie, 2020, 5 h 45 min (Minutáž: 22–34 min)
Režie: Lenny Abrahamson, Hettie MacDonald Předloha: Sally Rooney (kniha) Scénář: Alice Birch, Sally Rooney, Mark O'Rowe Kamera: Suzie Lavelle, Kate McCullough Hrají: Daisy Edgar-Jones, Paul Mescal, Desmond Eastwood, Aislín McGuckin, Sarah Greene, Frank Blake, India Mullen, Eliot Salt, Eanna Hardwicke, Seán Doyle, Fionn O'Shea, Niamh Lynch, Meadhbh Maxwell, Leah McNamara, Clinton Liberty, Aoife Hinds, Liz Fitzgibbon, Megan McDonnell, Killian Filan, Kwaku Fortune, Leah Minto, Sebastian De Souza, Killian Coyle, Laurence O'Fuarain, Olga Wehrly, Martina Babišová, Slaney Power, Lauryn Canny, Tina Kellegher, Lancelot Ncube, Noma Dumezweni, Michael Power, Carl Austin, Sean Duggan, Eleanor Methven Producenti: Catherine Magee Střih: Nathan Nugent, Stephen O'Connell Scénografie: Lucy van Lonkhuyzen Kostýmy: Lorna Marie Mugan
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.